Onuncu Yıl Marşı Notaları

Onuncu Yıl Marşı Notaları
Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. Yılı için yazılmış olan bu marş, ilk olarak 1933 yılında seslendirilmiştir. 10. yıl marşını bağlama, melodika, piyano ve melodika ile çalabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. Yılı için yazılmış olan bu marş, ilk olarak 1933 yılında seslendirilmiştir. Aynı zamanda da bundan sonraki yıllarda var olan kutlamalarda da söylenen bir marş olarak ifade edilmektedir. 1933 yılında düzenlenen marş yarışmasında galip gelen Behçet Kemal Çağlar ve Faruk Nafiz Çamlıbel tarafından sözleri yazılmıştır. Bu marşın bestesi ise cemal Reşit Rey tarafından gerçekleştirilmiştir.

Onuncu Yıl Marşı, her yıl kutlamalarda söylenen ve öğrencilere de öğretilen bir beste olarak ifade edilmektedir. Bu marşın içeriğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş evresinden söz edilmiş ve kurulduktan sonraki 10 yıllık zaman diliminde de yapılanlar aktarılmıştır. Aynı zamanda da bu marş yıllar boyunca farklı kişiler tarafından söylenerek, değişik versiyonları da kendini göstermiştir.

Cemal Reşit Rey’in uzun uğraşları sonucunda ortaya çıkan bu marş, herkesin coşkulu duygular içerisinde söyleyeceği türdendir. Çalışmaları gerçekleştirse de ağabeyine beğendirememesi üzerine farklı bir fikri Onuncu Yıl Marşı üzerinde uygulamaya koyacaktır. Mehter ritmi ile meydana getirilen bu marş bestesi, herkesin zorlanmadan gerçekleştireceği türde de olacaktır.

Onuncu Yıl Marşı’nın ilk söylenmesi Ankara’da Cemal Reşit Rey tarafından gerçekleştirilmektedir. Marşı değerlendiren heyette bulunan Milli Eğitim Bakanı Cemal Bey de Cemal Reşit Rey’in marş esnasında majörden minöre geçmesini cumhuriyete hakaret olarak algılaması durumu da ortalığı kızıştıracaktır. Cemal Reşit Rey gerekli açıklamaları yaparak, bu konuda marşın seçilmesine dair bir beyanda da bulunacaktır.

Onuncu Yıl Marşı Notaları

do mi re fa mi re do sol sol mi sol fa mi re fa sol la fa re sol fa mi do do kalın

re do si la sol do kalın mi re fa mi re do sol sol mi sol fa mi re mi mi fa re mi fa sol la la sol mi fa fa mi sol sol sol la la sol la sol fa fa la fa sol mi sol sol sol la la sol la sol fa fa la sol mi re re re fa mi re sol sol la fa mi re sol fa sol

Bu Notayı da Çalabilirsiniz!  Hozan Serhat Hewler Do Re Mi Notaları

veya

fa la sol sib la sol fa

do do (do ince )la do sib la sol

sib do re(do ve re ince)sib sol do sib la fa fa sol fa mi re do

fa la sol sib la sol fa

do do la do sib la sol

la la sib sol la sib do re re do la sib sib la

do do do reb reb do re do sib sib reb do la sol sol

sol sib la sol do do re sib la sol do si do la

 

 

Bu Notayı Oyla
blank
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: