Gençlik Marşı Notaları Do Re Mi

Gençlik marşının notalarını sizler için ekledik. Notaları keman, flüt, melodika, bağlama, gitar gibi enstrümanlar için de kullanabilirsiniz.Gençlik marşı gençler için yazılmış oldukça ünlü bir marştır. Gençlik marşı İsveç folklörüne ait bir marştır. Bu marşı ilk olarak Felix Körling yazmıştır. Gençlik marşı notaları ile gençlik marşı çalınabilmektedir.

Türk gençliği tarafından bilinen ve gururla her yerde bağıra bağıra okunabilen Gençlik Marşı notalarını paylaşıyoruz. Paylaştığımız bu notalar, üflemeli ve el çalgısı enstrümanları ile de kullanılabilir. Gençlik Marşı’nın daha derin tarihine göz atacak olursak “İsveç Folklörü” kültüründen gelmektedir. Marşı ilk olarak kaleme döken kişi ise İsveçli besteci Felix Körling’dir.

 

Bu eserin Türk versiyonuna uyarlanmasını da Selim Sırrı Tarcan üstlenmiştir. İsveç dilinden alıp, Türk diline çevrilmesi işini yapan kişi ise Ali Ulvi Elöve’dir. Ülkemizde bu eserin okunduğu zaman aralıkları genellikle “19 Mayıs” kutlamalarında yapılmaktadır. 19 Mayıs Türkiye’nin belirlemiş olduğu “Gençlik ve Spor” bayramı olarak kayıtlara geçmesinden dolayı, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki silah arkadaşlarının ilgili günde bu şarkıyı seslendirdikleri bilinmektedir.

Gençlik Marşı Notaları Do Re Mi

DO SOL SOL LA SOL FA# SOL Mİ-

Mİ SOL LA FA Mİ FA RE DO

SOL DO Sİ DO Sİ LA Sİ LA SOL

LA Sİ LA SOL LA RE RE SOL

DO DO RE Mİ SOL-DO Sİ DO RE Mİ-

SOL Mİ RE DO SOL-DO DO# RE Mİ RE

RE RE Mİ FA LA RE DO# RE Mİ FA

LA RE DO Sİ LA SOL SOL LA Sİ DO DO DO DO

 

Gençlik Marşı notalarının sonuna geldik.Gençlik marşı notası ile bağlama, flüt, melodika, org, keman, gitar gibi çalgı aletleriyle basitçe çalabilirsiniz.Yüksek lisans eğitimini yapmak için İsveç’e giden Selim Sırrı Tarcan eseri ilk kez burada duymuştur. Ve ülkemize uyarlayarak bugünkü haline getirmiştir. Eser ülkemizde “Dağ Başını Duman Almış” sözleri ile bilinmektedir.

Bu Notayı Oyla
blank
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: