Aynur Doğan Dar Hejiroke Akoru

aynur-dogan-dar-hejiroke-akoru

Kürtçe müziğin başarılı örneklerini ortaya koyan Aynur Doğan’ın şarkı notaları öğrenebilmek de mümkün olabiliyor. En iyi parçalarından bir tanesi olarak görülen Dar Hejiroke de her zaman rahatlıkla öğrenilebilecek konumda olan bir şarkı olarak da ifade edilebiliyor.

Ancak bu şarkıyı söylerken değişik perdelerde okunması gereken sözlerin bulunması da etkili bir performans ortaya koymanın ne kadar zor olduğunu gösterebiliyor. Dar Hejiroke nota şarkısını hem çalarak hem de söylemek isteyen kişilerin gerekli notalara ve sözlere sahip olabilmeleri de oldukça basit bir şekilde görülebiliyor. Aynur Aydın gibi bu parçayı söyleyebilmek ve repertuarlarında yer verebilmek adına da bu notalara muhakkak gerek duyulduğu da ifade edilen bir durum olarak adlandırılıyor.

Dar Hejiroke parçası Kürt müziğinde en yaygın olarak söylenen şarkılardan bir tanesi olarak ifade edilebiliyor. Bu parçadaki her bir tınıya ve notaya dikkat ederek çalmak için ciddi bir uğraş gerekse de alıştırmalar yapılarak, etkili bir performans ortaya koyabilmek de söz konusu olabiliyor. Dar Hejiroke akorları parçaya dair bilgilere erişen kişilerin bundan dolayı da çalmaya ilk andan itibaren başlayarak amaçları doğrultusunda hareket edecekleri sağlanabilecektir.

Hangi Sanatçıyı Seviyorsun?

En çok hangi sanatçıyı beğeniyorsunuz?

Musa Eroğlu
Erkan Oğur

Her zaman Aynur Aydın’ın üstün performansına en yakın biçimde olabilmek adına da sürekli olarak bir çalışma içerisinde olarak, kendine güvenen kişiler tarafından icra edilen bir parça olarak ifade edilebilecektir. Bu zorlu parçayı çalmak kürtçe notalar adına her zaman alıştırma yapmaları da gerekebilecektir.

Aynur Doğan Dar Hejiroke AkorE  Dm   E


E    Dm


Am     F


F   E-Am


F   E


 

E   Dm   E

E    Dm

Am       F

F   E-Am


F   E


 

E  Dm    E

E    Dm

Am      F

F   E-Am

F   E


 

E  Dm   E

E    Dm

Am     F

F   E-Am

F   E

Bu Notayı Oyla
blank
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: